Akumulator litowo-jonowy (Li-ion)

W ostatnim czasie to najbardziej popularny typ akumulatora występujący na rynku. Jest to typ akumulatora, w którym jedna elektroda jest zrobiona z tlenków metali, druga z węgla oraz elektrolit roztwór organicznych rozpuszczalników z solami litowymi. Pierwszą główną cechą akumulatorów Li-ion jest wyższa gęstość energii w stosunku do baterii NiCd oraz NiMH. Oznacza to tyle, że są one znacznie mniejsze oraz lżejsze od innych typów przy tym samym czasie pracy. Akumulatory te można ładować w każdym momencie, nawet gdy nie są całkowicie rozładowane. Takie ładowanie nie wpływa na ich pojemność. Co więcej, Li-ion to baterie które są mocno odporne na samoczynne rozładowywanie. Nie rozładują się tak szybko jak inne baterie np. podczas długotrwałego przechowywania. Podstawowym minusem tych baterii jest ich cena. Niestety są one dużo droższe niż typowe baterie NiCD oraz NiMH. Dzięki znakomitemu stosunkowi ilości przechowywanej energii do masy mają zastosowanie w każdym sprzęcie elektronicznym, np. telefonach komórkowych, laptopach ale również elektronarzędziach i hulajnogach elektrycznych. Warto podkreślić, że akumulatory Li-ion mają nawet 2-krotnie większą pojemność od tradycyjnych akumulatorów NiMH.W ofercie rynkowej znajdziesz akumulatory o napięciu wyjściowym 3,7 V o różnych pojemnościach, np. 800 mAh, 2100 mAh, 2200 mAh, 2500 mAh, 2600 mAh, 3001 mAh, 3400 mAh, 3500 mAh. Do najbardziej renomowanych producentów zaliczyć warto firmy: Sony, XTAR, Samsung, OEM oraz Panasonic.

Niklowo-wodorkowe (NiMH)

Warto również poświęcić kilka słów akumulatorom Niklowo-wodorkowym NiMH). W akumulatorze katodę stanowi płytka niklowa, a anodę stop metali, z którym reaguje wydzielający się podczas ładowania wodór tworząc wodorek metalu. W przeciwieństwie do akumulatora NiCd nie posiadają toksycznych związków kadmu. Akumulatory charakteryzują się wysoką gęstością energii do akumulatorów NiCd, co oznacza dłuższy czas pracy przed następnym cyklem ładowania. Akumulatory są tańsze od akumulatorów NiCD. Charakteryzują się szybszym czasem samorozładowania i również krótszą żywotnością. Akumulatory NiMH oraz NiCd należy ładować dopiero po całkowitym rozładowaniu baterii. Pocieszające jest jednak to, że w bateriach NiMH stopień utraty pojemności (skrócenie czasu pracy) w przypadku wcześniejszego ładowania, będzie mniejszy niż w akumulatorach NiCd. W jaki sposób dbać o długość życia produktu? Przed ostawieniem na półkę akumulator NiMH należy naładować. Materiały używane w tych akumulatorach, są mniej przyjazne dla środowiska od materiałów użytych w bateriach Li-ion, ale bardzie przyjazne niż w akumulatorach NiCDd. Niestety, jak każde baterie wymagają one odpowiedniej utylizacji.

Niklowo-kadmowe (NiCd)

Coraz mniej popularne są akumulatory niklowo-kadmowe (NiCd). W akumulatorach jako anodę wykorzystano metaliczny kadm, a elektrody wykonane są z zasadowego tlenku niklu (III) NiO(OH) (katoda). W bateriach jest ważna cecha, czyli długi czas eksploatacji przy prawidłowej obsłudze. Akumulatory te koniecznie trzeba ładować dopiero po pełnym rozładowaniu, w przeciwnym razie niestety tracą swoją pojemność, czyli krótszy czas pracy na naładowanym akumulatorze. Jest to najsolidniejszy i najbardziej niezawodny rodzaj akumulatora, zwłaszcza w warunkach wysokich i niskich temperatur. Akumulatory Niklowo-kadmowe oferują największą moc, gdy jest ona najbardziej potrzebna, przykładowo przy starcie lub przy uciążliwych pracach. Akumulatory NiCd charakteryzują się intensywnym zjawiskiem samoczynnego rozładowywania, co wiąże się ze stopniowym samoczynnym rozładowywaniem się akumulatora w trakcie przechowywania. Niestety, Kadm jest materiałem nieprzyjaznym dla środowiska, dlatego warto zwrócić na szczególne zalecenia dotyczące utylizacji zużytych baterii.

Dodaj komentarz

Jaką baterię wybrać?
Close Menu