Kto z nas nie korzysta z urządzeń przenośnych zasilanych bateriami i akumulatorami? Chyba każdy ma w domu wkrętarkę z akumulatorem, a coraz więcej osób posiada pojazdy elektryczne, np. hulajnogę elektryczną, rower elektryczny. Co więcej, popularność zyskują również samochody elektryczne z napędem hybrydowym lub tylko elektrycznym. Bez wątpienia, w naszym codziennym życiu korzystamy z urządzeń bezprzewodowych, zasilanych akumulatorami i bateriami. Niestety, żywotność baterii jest ograniczona. Pomimo, że samo urządzenie jest sprawne, bateria coraz której wytrzymuje, nie ładuje się do pełna, a co najgorsze nie możesz wykonać założonych prac lub przejechać zakładanego dystansu.
Recepta? Regeneracja baterii
Regeneracja baterii to doskonałe rozwiązanie, w sytuacji, gdy masz zupełnie sprawne urządzenie, ale jego bateria straciła żywotność. Urządzenia przenośne, wkrętarki, rowery elektryczne, hulajnogi kosztują od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Zakup fabrycznie nowego akumulatora to również wysoki koszt, ponieważ producenci wolą, żebyś kupił nowy sprzęt. W takich sytuacjach pomocna może być regeneracja baterii do elektronarzędzi, regeneracja baterii do wkrętarki, regeneracja baterii do roweru. Jest to usługa, która będzie kosztować około 50% wartości nowego akumulatora. Co więcej, warto podkreślić, że nie każdy akumulator można wymienić. Wielu producentów nie oferuje zakupu nowego akumulatora, zwłaszcza do starszych urządzeń. W takich sytuacjach, regeneracja baterii to jedyne skuteczne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić pieniądze na zakup nowego urządzenia.
Na czym polega regeneracja baterii?
Proponuję opisać na przykładzie regeneracji baterii do wkrętarek. Każda wkrętarka ma akumulator, który jest w plastikowej obudowie. Co to jest ten akumulator? To nic innego jak pojedyncze ogniwa, które składają się na moc Twojej wkrętarki. W pierwszym kroku, należy rozebrać obudowę i odpiąć układ balansujący baterię BMS. Następnie, należy wyjąć z niej zużyte ogniwa. Dla przykładu, do wkrętarki o mocy 18 V wykonanej w technologii Liion będzie potrzebnych 5 ogniw o napięciu 3,6 V. Ogniwa do regeneracji baterii należy ze sobą połączyć. Niezbędne będzie do tego urządzenie do zgrzewania baterii, które pozwala na zgrzewanie, czyli połączenie ogniw w jeden akumulator. W naszym przypadku będzie to połączenie szeregowe. W większości przypadków będzie można wykorzystać starą płytkę sterującą. Są jednak urządzenia, w których konieczna będzie wymiana elektroniki na nową. Płytka sterująca, odpowiada za uchronienie urządzenia przed przeciążeniem, nadmiernym naładowaniem oraz przed głębokim rozładowaniem. Pełni ona również funkcje balansera, czyli utrzymuje każde ogniwo w tym samym napięciu. Po zbudowaniu takiego pakietu, i podłączeniu płytki sterującej, należy go włożyć do obudowy, i zamknąć cały zestaw. Oczywiście po złożeniu niezbędne będzie wykorzystanie narządzani pomiarowych, aby sprawdzić jakość wykonanych prac. Sprawdzić trzeba przede wszystkim prawidłowe ładowanie, oraz obciążenie. Ponadto, kluczowe jest również sprawdzenie czy każde ogniwo ładuje się w tym samym napięciu. Wykonywany jest również test obciążenia, który polega na obciążeniu baterii, która powinna wytrzymać obciążenie podane przez producenta.
Ile kosztuje regeneracja baterii do wkrętarki?
To najczęściej pojawiające się pytanie. Drugie w kolejności, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim to ile kosztuje regeneracja baterii do rowerów elektrycznych albo regeneracja baterii do hulajnogi elektrycznej. Odpowiedź niestety nie jest prosta. To zależy. Od czego? Zależy to przede wszystkim od pojemności akumulatora, na który składa się odpowiednia liczba ogniw o odpowiednim obciążeniu. Do tego istotne znaczenie ma technologia. Inna cena będzie dla ogniw NiMH, a inna dla ogniw wykorzystujących technologię Li-ion. Dla przykładu, regeneracja baterii do wkrętarki o mocy 12 V 2,5 Ah tw technologii Liion to koszt około 90 złotych. Wkrętarka o mocy 18V to już około 130 zł.